4. oddíl – vlčata “Dauphin”

Označení “Dauphin” příslušelo francouzským korunním princům. Zkušeným vůdcem vlčat byl Miloslav Kramář (*1898), bývalý prvorepublikový vůdce 12. pražského oddílu, sborový vůdce a spolupracovník A. B. Svojsíka, tragicky zesnulý Josef Elis – Robin (*1.4.1942 +16.6.1994), který se v devadesátých letech významně podílel na výstavbě kostela Neposkvrněného početí Panny Marie v Praze – Strašnicích. Ve vedení oddílu dále řadu let působil  Vartan Ter-Akopow (“Nanooq”) a jako vedoucí se vystřídali již zmíněný Tomáš Šimerda – Robin (bývalý rádce družiny Lišek), Milan Žáček a Jiří Ouda.

Klubovna v “Mlíkárně”

V rámci střediska Psohlavci byla vlčata vedena jako 4. oddíl, Čtyřka. Jedním z těchto psohlaveckých vlčat byl také herec a moderátor Marek Eben s bratrem Kryštofem Ebenem – Rysem. Klubovna se nacházela v prostorách bývalé mlékárny ve Slezské ulici č. 33, která byla až do 90. let využívána oddíly 61. střediska Vítkov. Později měla Čtyřka klubovnu v Baranove ul. č. 46. Akela byl zručný v práci s dřevem, měl v Mánesově ulici truhlářskou dílnu a pomáhal Bobrovi v Nitranské ulici jako správce tábornického materiálu, ve 30. letech napsal příručku o skautském vaření.

Na tábor po vzoru Hochů od Bobří řeky…

Pozoruhodný letní putovní tábor uskutečnil oddíl v roce 1966, kdy 18 jeho členů si vlastnoručně zhotovilo dřevěné dvoukoláky (“kárky”), s nimiž prošli celou Šumavu. Po interním přečíslování oddílů v rámci střediska se vlčata stala 4. psohlaveckým oddílem. Smečka ukončila svoji činnost po táboře v roce 1970, klubovnu od nich převzala Pětka (která byla koncem roku vyhozena pionýry).

K osobnosti Míly Kramáře se váže zajímavý příběh klobouku A. B. Svojsíka: https://www.skaut.cz/skauti-ziskali-klobouk-sveho-zakladatele-svojsika/

Vlčata s Robinem na střediskové besídce 22.2.1969